Про радіаційну небезпеку та значення радіаційного фону по місту Умань
Актуальність інформації, позначеної в назві даної статті, визначається сучасним доволі хитким станом з замінуванням ЗАЕС і пов’язаним з цим ризиком техногенної катастрофи з наступним викидом у довкілля радіонуклідів.
На кафедрі екології та БЖД дослідження пов’язані з вимірами радіаційного фону і його впливу на довкілля і здоров’я людини проводяться з 2012 року. Цього року минуло 10 років з початку систематичних досліджень, відтак було вирішено порівняти сьогоденні значення радіаційного фону зі значеннями 10-річної давнини.
Вимірювання проводились за допомогою вітчизняного дозиметру ТЕРРА-П, який є у вільному продажу. Прилад дає змогу проводити автоматичні вимірювання он-лайн у мікрозівертах за годину. Згідно з (https://ekspertiza.com.ua/uk/vimiryuvannya-rivnya-radiatsiji) допустимі показники радіаційного фону:
- 0,1 - 0,2 мк3в / г - звичайний рівень радіаційного фону, якому кожен з нас піддається щодня;
- до 0,3 мк3в / г - нормальний радіаційний фон;
- 0,3 - 1,2 - мк3в / г - підвищений радіаційний фон;
- понад 1,2 - мк3в / г - небезпечний радіаційний фон.
В умовах ринкової економіки дефіциту у пропозиції дозиметрів не існує (наприклад, https://dozimetr.com.ua/). Їхня ціна коливається від 2500 до 50000 грн.
У таблицях наведених нижче, усі дані зведені по лікарських дільницях міста Умань (карта), проте точки вимірів мають відповідну адресну прив’язку (вулиці). На карті позначені межі лікарських дільниць, які при накладанні на звичайну ГУГЛ-карту можуть дати точне місцезнаходження точки. Проте з міркувань безпеки під час війни ми цю карту не поміщуємо.
Наші вимірювання більш детальні (277 точок вимірів) порівняно з загальнодержавною статистикою, згідно якої по місту Умань дається лише три точки (https://www.saveecobot.com/radiation-maps#14/48.7550/30.2301/gamma).
Поточні значення радіаційного фону в нормальних умовах формуються переважно під впливом природних джерел випромінювання, зокрема, характерних для Умані докембрійських гранітів, що виходять на поверхню переважно у «Софіївці». Саме такі фонові значенні наведені в наших таблицях. Отже, при виникненні техногенної катастрофи і перенесенні радіоактивної хмари у бік нашого міста кожен мешканець за допомогою дозиметра може виміряти поточний рівень радіації і порівняти її з фоновими значеннями.
Детальна інформація по вулицям м. Умань висвітлена в прикріпленому до статті документі
Сергій Сонько – професор кафедри екології та БЖД.
Станіслав Огілько – аспірант кафедри екології та БЖД.