Міжнародна співпраця з польськими колегами, приурочена до Всесвітнього дня екології та екологів
В рамках відзначення Всесвітнього дня екології та екологів, що заснований 1972 року після проведення першої відповідної всесвітньої конференції в Стокгольмі (Швеція) і святкується в нашій країні на початку листопада, викладачі кафедри екології та безпеки життєдіяльності Уманського національного університету садівництва, актив студентського наукового гуртка «Екологія» (УНУС) та члени Уманської філії Української екологічної асоціації «Зелений світ» прийняли участь у вебінарі організованому Польським товариством дендрологічним (Polskie Towarzystwo Dendrologiczne), де заслухали доповідь доктора інжинірингу, архітектора просторового та ландшафтного планування Войцеха БОБЕКА на тему: «ВИТКІ РОСЛИНИ ТА ЇХ ВПРОВАДЖЕННЯ В ДИНАМІЦІ ГОСПОДАРЮВАННЯ».
Тема підготовленого вебінару була спрямована на підбір асортименту, характеристики та особливості впровадження витких рослин в умовах урбанізованого середовища.
Пан Войцех під час викладення матеріалу зауважив на динаміку, яка не враховується або є недооціненою при використанні ліан в умовах сучасного європейського урбанізованого середовища. З загальновідомих світових 2000 таксонів витких рослин, в умовах європейських країн можливо використовувати близько 200, а з зміною клімату їх кількість має значну тенденцію до збільшення.
Разом з тим, в процесі доповіді, було зауважено на певні технологічні складнощі при використанні витких рослин в умовах насаджень, а саме утворення значної кількості вегетативної маси, певної коштовності проведення робіт по догляду на висоті, наявність шкідників та хвороб, швидкий ріст, який перевищує силу росту інших рослин та їх пригнічення в певних локаціях.
Для вирішення даних питань були представлені відповідний асортимент, чіткі характеристики рекомендованих рослин для використання, сучасні європейські агротехнічні прийоми утримання насаджень та сертифіковані технологічні карти робіт, і все це, враховуючи сучасні стандарти екологічної безпеки та відповідності до норм європейського законодавства. Традиційно доповідачем було представлено значну кількість ілюстрованого та архівного матеріалу, а деякі питання викликали жваву дискусію в обговоренні.
Під час обговорення доповіді викладачі кафедри екології та безпеки життєдіяльності Уманського національного університету садівництва, учасники студентського наукового гуртка «Екологія» та інші присутні привітали польських колег з 100-річним ювілеєм від дня заснування Польського товариства дендрологічного, побажали подальших успіхів та подякували за всебічну підтримку.
Матеріали доповіді, результати обговорень та отримані методичні ресурси будуть використані в поточній програмі проведення досліджень та навчальному процесі.
Професор кафедри екології та безпеки життєдіяльності, доктор с.-г. наук, професор Олександр БАЛАБАК