ФАХОВА НАВЧАЛЬНА ЕКСКУРСІЯ ВИКЛАДАЧІВ І СТУДЕНТІВ КАФЕДРИ ЕКОЛОГІЇ ТА БЕЗПЕКИ ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ ДО ДЕРЖАВНОГО ЗАКЛАДУ «УМАНСЬКА РАЙОННА СЕС» МОЗ УКРАЇНИ
В першій декаді вересня в рамках співпраці відбулися планові зустрічі, тренінги, майстер класи лікарів та допоміжного персоналу Державного закладу «Уманська районна санітарно-епідеміологічна станція» міністерства охорони здоров'я України для викладачів кафедри екології та безпеки життєдіяльності, а також студентів-екологів Уманського НУС. Зокрема 03.09.2024 фахівцями Уманської районної СЕС для учасників заходу було оприлюднено інформацію щодо впливу шкідливих звичок на організм людини, особливо для молоді. Доповідь супроводжувалася переконливими розповідями та використанням наглядної агітації сучасних зразків. Після вступної частини студентам та викладачам було проведено інструктаж щодо перебування та проведення практичних занять відповідно вимог даної установи.
За попередньою домовленістю і вимогою керівництва закладу охорони здоров’я, студенти і викладачі повністю були екіпійовані відповідно до встановлених вимог, а це високі бахіли, водонепроникний халат, маска на обличчя та спеціальний головний убір. Розпочалася робота з відвідування бактеріологічної лабораторії. Вразило все – і кількість штамів мікроорганізмів, і сучасне лабораторне обладнання, і кількість відібраних проб, а особливо професіоналізм співробітників, які не дивлячись на свою зайнятість давали відповіді на поставлені питання, роз’яснювали особливості роботи з приладами та ділились досвідом вирішення поставлених завдань.
Далі в програмі спільної роботи було відвідування лабораторії вимірювання параметрів навколишнього середовища, де використовують методологію та послідовність експериментальних і обчислювальних операцій для встановлення якісних і кількісних параметрів об’єктів довкілля, що є однією з головних функцій екологічного моніторингу.
Знову ж таки, нашій увазі було представлено чисельні прилади для визначення безпечності екологічних показників та комфортного проживання людини. Це і шумомір, і прилад для визначення якості повітря, прилад для визначення електромагнітного навантаження, люксометр та багато інших. Викладачі кафедри екології та студенти добре знайомі з більшістю представлених приладів, але в закладі СЕС можна було ознайомитися з обладнанням, яке досить вартісне, відповідає ДСТУ, постійно проходить відповідну повірку, а результати його роботи використовують та оприлюднюють органи влади. При цьому деякі прилади, зокрема атоммометр (використовується для визначення рівня радіації в матеріалах) та багато інших можна побачити лише у закладах з відповідним рівнем оснащення. Студенти та викладачі приймали безпосередню участь в лабораторних дослідженнях та майстер-класах з використанням всього спектру представленого обладнання.
Після проведеної роботи, учасники заходу провели обговорення та дискусії щодо вирішуваних питань. Отримані результати, зокрема ті, що стосуються досвіду використання лабораторного обладнання, професійних навичок проведення досліджень, техніки безпеки при роботі з приладами можуть бути використані в поточній програмі досліджень та навчального процесу, а також при забезпеченні роботи лабораторії «Екологічної конверсії» кафедри екології та безпеки життєдіяльності Уманського НУС.
Професор кафедри екології
та безпеки життєдіяльності Уманського НУС,
доктор с.-г. наук, Олександр БАЛАБАК