Остання редакція: 01 жовтня 2023

Дослідження еколого-географічних особливостей дорожніх ландшафтів Центральної України

Відповідно до сучасних умов провадження освітньої діяльності важливою складовою роботи науково-педагогічних працівників закладів вищої освіти є наукова робота. Особливо цінними є прикладні дослідження, спрямовані на розв’язання важливих практичних завдань.

22 жовтня 2023 року відбулася наукова експедиція, в якій взяли участь науково-педагогічні працівники кафедри екології та безпеки життєдіяльності Уманського національного університету садівництва (к.геогр.н., доцент І.В. Кравцова, викладач-стажист С.П. Огілько). Керівник – доктор географічних наук, професор кафедри екології та безпеки життєдіяльності Сонько Сергій Петрович.

Фото 1. Взяття проб ґрунту. Керівник експедиції – д.геогр.н., професор Сонько С.П., викладач-стажист Огілько С.П.

Мета експедиції – дослідити еколого-географічні особливості функціонування дорожніх ландшафтів Центральної України, виконати інструментальні дослідження показників стану забруднення приземного шару атмосфери на натурних ділянках.

Фото 2. Працюємо на натурній ділянці № 2

Об’єкт експедиційного дослідження – дорожні ландшафти Черкаської області. Предмет дослідження – функціональний стан приземного шару атмосфери, ґрунтовий покрив та рослинний світ придорожніх територій.

У ході роботи учасники експедиції виконали виміри шумового навантаження, радіаційного фону, ступеня запиленості повітря безпосередньо на місці заміру, температури, вологості повітря, були взяті проби ґрунту та проведені геоботанічні дослідження. Загальна довжина маршруту склала 450 км. Роботи виконані на 8-ми натурних ділянках дослідження.

Фото 3. Вимірювання ступеня запиленості

Фото 4. Учасник наукової експедиції – викладач-стажист Огілько Станіслав Павлович

Фото 5. Взяття проб ґрунту у придорожній смузі дорожнього ландшафту

Черкаська область – це адміністративно-територіальне утворення Центральної України. Особливості природних умов зумовлені географічним положенням у межах Центральнопридніпровської височинної фізико-географічної області Дністерсько-Дніпровського лісостепового краю.

Фото 6. Найсхідніша натурна ділянка дослідження знаходиться у Черкаському районі

Фото 7. Натурна ділянка дослідження перед в’їздом до м. Черкаси

Сьогодні це регіон інтенсивної господарської діяльності. Сучасну ландшафтну структуру формують різноманітні антропогенні ландшафти. Маршрут проходив мальовничими куточками нашої малої Батьківщини: через Уманщину, Звенигородщину, Черкащину, перетинаючи географічний центр України – с. Мар’янівку Звенигородського району Черкаської області.

Краса та велич української землі надихає. Почуття любові та гордості переповнюють, коли бачиш безмежні простори нашої Батьківщини!

Слава Україні!