Остання редакція: 18 вересня 2019

Амброзія полинолиста – актуальна загроза здоров’ю людей та довкіллю.

11 вересня 2019 року в Уманському національному університеті садівництва була проведена нарада на тему: «Здійснення заходів, направлених на локалізацію та ліквідацію вогнищ небезпечного карантинного бур’яну – амброзії полинолистовоїта надання дорадчих послуг суб’єктам господарювання та сільському населенню», де піднімались актуальні питання спрямовані на вирішення виконання вимог Закону України «Про карантин рослин», з метою зниження негативного впливу карантинних бур’янів-алергенів на здоров’я людей і довкілля, продуктивність угідь, локалізації і ліквідації особливо небезпечного карантинного бур’яну амброзії полинолистої, забезпечення раціонального використання земель і збереження природної родючості та багаторічних насаджень і екології сільськогосподарських земель. Під час наради доцент кафедри екології та безпеки життєдіяльності Шевченко Н.О. акцентувала увагу на розвитку сільських територій та допомозі суб’єктам господарювання і сільському населенню у вирішенні даної проблеми.

Амброзія полинолиста несе екологічу загрозу. Характерною особливістю амброзії полинолистої, як і багатьох видів роду, є продукування великої кількості пилку, який має сенсибілізуючу дію і викликає алергічну реакцію у багатьох людей. Максимальна продуктивність пилку у амброзії полинолистої відзначається у сухі та сонячні періоди, коли нічна температура більше 10°C і здатна переноситись на значні відстані. Підвищення вологості до 70% і вище призводить до злипання пилкових зерен і втрати летючості. Як свідчать дослідження, проблема пилку амброзії корелює із глобальним потеплінням. Встановлено, що в умовах підвищення вмісту СО2 (промислові зони, міста), виробництво пилку у амброзії полинолистої та інших видів значно зростає. Алергічні реакції відомі давно під загальною назвою сінна пропасниця, або амброзійний поліноз, які проявляються у вигляді підвищення температури, сльозотечі, кон’юктивіту, погіршення зору, реніту, астми, набряків легенів та контактного дерматиту. Ефективних ліків поки що не існує. Єдиний вихід – триматися  подалі від амброзії полинолистої, поки вона квітє. Як свідчать дані, схильними до алергії на амброзію полинолисту можуть бути до 15–20 % населення, що створює велику загрозу здоров’ю та обумовлює  непередбачені значні прямі та непрямі фінансові  затрати на вирішення цієї проблеми.